SC16C750BIB64,157
Mfr.Part #
SC16C750BIB64,157
Package / Case
64-LQFP
Description
IC UART 64BYTE 64LQFP
Number of Serial I/Os :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Power Supplies :
2.5/5V
Terminal Pitch :
0.5mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Number of Channels :
1, UART
Supply Voltage :
5V
Data Rate (Max) :
3Mbps
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Communication Protocol :
ASYNC, BIT
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply :
2.5V 3.3V 5V
Width :
10mm
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
64-LQFP
Packaging :
Tray
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
Pin Count :
64
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Terminations :
64
Height Seated (Max) :
1.6mm
Length :
10mm
Data Transfer Rate-Max :
0.375 MBps
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Base Part Number :
SC16C750
Clock Frequency :
48MHz
Operating Temperature (Max) :
85°C