SC1606-100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SC1606-100
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 1.05A 300MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Length :
6.5024mm
Size / Dimension :
0.256Lx0.220W 6.50mmx5.60mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
5.588mm
Mount :
Surface Mount
Series :
SC1606
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating :
1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Inductance :
10μH
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating (Amps) :
1.05A
Current - Saturation :
1A
Test Frequency :
100kHz
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Shielding :
Unshielded
Published :
Height :
1.8034mm
Datasheets
SC1606-100
Signal Transformer SC1606-100
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD