SC1606-470
Mfr.Part #
SC1606-470
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 47UH 470MA 1.2 OHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Height :
1.8034mm
Series :
SC1606
Length :
6.5024mm
Test Frequency :
100kHz
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Size / Dimension :
0.256Lx0.220W 6.50mmx5.60mm
Current - Saturation :
450mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Current Rating :
450mA
Package / Case :
Nonstandard
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
5.588mm
Inductance :
47μH
Current Rating (Amps) :
470mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Shielding :
Unshielded
Datasheets
SC1606-470
Signal Transformer SC1606-470
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD