SC16C550BIB48,128
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SC16C550BIB48,128
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC UART SINGLE W/FIFO 48-LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Clock Frequency :
48MHz
HTS Code :
Length :
7mm
Width :
7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
85°C
Terminal Pitch :
0.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
With Modem Control :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
Data Rate (Max) :
3Mbps
Address Bus Width :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Temperature Grade :
Industrial
Surface Mount :
yes
Package / Case :
48-LQFP
Number of Serial I/Os :
1
External Data Bus Width :
8
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
Published :
Height Seated (Max) :
1.6mm
Voltage - Supply :
2.5V 3.3V 5V
FIFO's :
16 Byte
JESD-609 Code :
e3
Number of Channels :
1, UART
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
48
Boundary Scan :
No
Pin Count :
48
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Low Power Mode :
No
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
5V