SC1608C-100
Mfr.Part #
SC1608C-100
Description
FIXED IND 10UH 2A 75 MOHM SMD
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Shielding :
Shielded
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Series :
SC1608C
Current Rating :
2A
Test Frequency :
100kHz
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Current Rating (Amps) :
2A
Width :
4.445mm
Tolerance :
±30%
Inductance :
10μH
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Saturation :
370mA
Length :
6.604mm
Datasheets
SC1608C-100
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD