SAK-XC2297H-104F80LAB
Mfr.Part #
SAK-XC2297H-104F80LAB
Package / Case
176-LQFP Exposed Pad
Description
16-BIT C166 MMC - XC2200 FAMILY
Microcontrollers
Data Converters :
A/D 40x10b
Program Memory Type :
Flash
EEPROM Size :
Base Product Number :
SAK-XC2297
Number of I/O :
150
Supplier Device Package :
PG-LQFP-176-12
Mounting Type :
Internal
Core Size :
16/32-Bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Product Status :
Active
Program Memory Size :
832KB (832K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V
Peripherals :
DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Package / Case :
176-LQFP Exposed Pad
Speed :
80MHz