SA43-13GWA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA43-13GWA
Manufacturer
Kingbright
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
DISPLAY 7SEG 0.43" SGL GRN 14DIP
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Digit/Alpha Size :
0.43 10.92mm
Wavelength - Peak :
565nm
Common Pin :
Common Anode
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Current - Test :
20mA
Published :
Operating Temperature (Max) :
85°C
Height :
18.9992mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max :
62.5mW
Additional Feature :
IC COMPATIBLE
Packaging :
Tube
Luminous Intensity :
10 mcd
Size / Dimension :
0.748 Hx0.496W x 0.310 D 19.00mmx12.60mmx7.87mm
Display Type :
7-Segment
Forward Current-Max :
0.025A
Color :
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.2V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Optoelectronic Device Type :
SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
Number of Functions :
1
Number of Characters :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Forward Voltage-Max :
2.5V
Element Configuration :
Common Anode
Datasheets
SA43-13GWA
Introducing Kingbright SA43-13GWA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), SA43-13GWA pinout, SA43-13GWA datasheet PDF, SA43-13GWA amp .Beyond Kingbright SA43-13GWA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.