SA43-11SRWA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA43-11SRWA
Manufacturer
Kingbright
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
DISPLAY 7SEG 0.43" SGL RED 14DIP
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Forward Voltage-Max :
2.5V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
IC COMPATIBLE
Common Pin :
Common Anode
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature (Max) :
85°C
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Power Dissipation-Max :
75mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Functions :
1
Digit/Alpha Size :
0.43 10.92mm
Display Type :
7-Segment
Luminous Intensity :
42 mcd
Packaging :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.85V
Element Configuration :
Common Anode
Optoelectronic Device Type :
SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
18.9992mm
Forward Current :
20mA
Number of Characters :
1
ECCN Code :
EAR99
Color :
Red
Character Height :
10.92mm
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Millicandela Rating :
42mcd
Wavelength - Peak :
660nm
Size / Dimension :
0.748 Hx0.496W x 0.310 D 19.00mmx12.60mmx7.87mm
Datasheets
SA43-11SRWA
Introducing Kingbright SA43-11SRWA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), SA43-11SRWA pinout, SA43-11SRWA datasheet PDF, SA43-11SRWA amp .Beyond Kingbright SA43-11SRWA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.