SA39-12YWA
Mfr.Part #
SA39-12YWA
Manufacturer
Kingbright
Package / Case
10-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL YLW 10DIP
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Additional Feature :
IC COMPATIBLE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Digit/Alpha Size :
0.39 10.00mm
Pbfree Code :
yes
Millicandela Rating :
3mcd
Common Pin :
Common Anode
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
0.512 Hx0.394W x 0.276 D 13.00mmx10.00mmx7.00mm
Number of Characters :
1
Wavelength - Peak :
590nm
Packaging :
Tube
Forward Current :
20mA
Color :
Yellow
Package / Case :
10-DIP (0.300, 7.62mm)
Power Consumption :
75mW
Luminous Intensity :
3 mcd
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.1V
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Element Configuration :
Common Anode
Height :
13.0048mm
Lead Free :
Lead Free
Optoelectronic Device Type :
SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Display Type :
7-Segment
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Datasheets
SA39-12YWA
Introducing Kingbright SA39-12YWA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:10-DIP (0.300, 7.62mm), SA39-12YWA pinout, SA39-12YWA datasheet PDF, SA39-12YWA amp .Beyond Kingbright SA39-12YWA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.