SA39-11GWA
Mfr.Part #
SA39-11GWA
Manufacturer
Kingbright
Package / Case
10-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL GRN 10DIP
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Power Consumption :
62.5mW
Number of Functions :
1
Min Operating Temperature :
-40°C
Optoelectronic Device Type :
SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
Character Height :
9.9mm
Number of Characters :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
10-DIP (0.300, 7.62mm)
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Common Anode
Luminous Intensity :
6.4 mcd
Digit/Alpha Size :
0.39 10.00mm
Additional Feature :
IC COMPATIBLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Current :
20mA
Wavelength - Peak :
565nm
Color :
Green
Operating Supply Voltage :
2.2V
Size / Dimension :
0.512 Hx0.394W x 0.276 D 13.00mmx10.00mmx7.00mm
Height :
13.0048mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Common Pin :
Common Anode
Millicandela Rating :
6.4mcd
Display Type :
7-Segment
Published :
Power Dissipation-Max :
62.5mW
Packaging :
Tube
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
SA39-11GWA
Introducing Kingbright SA39-11GWA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:10-DIP (0.300, 7.62mm), SA39-11GWA pinout, SA39-11GWA datasheet PDF, SA39-11GWA amp .Beyond Kingbright SA39-11GWA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.