SA052A470JAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA052A470JAC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 200V C0G/NP0 AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Diameter :
2.3mm
Packing Method :
Ammo Pack
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Capacitance :
47pF
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated :
200V
Published :
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Through Hole
Series :
SpinGuard® SA
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
3mm
Datasheets
SA052A470JAC
KYOCERA AVX SA052A470JAC
SpinGuard® SA 47pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
SA052A470JAC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
SA052A470JAC Features
a size/dimension of 0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm