SA051A221JAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA051A221JAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 100V NP0 AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Diameter - Inside :
445 μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Packing Method :
TR, 14 INCH
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Number of Pins :
2
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
25.4mm
Diameter :
2.29mm
Lead Style :
Straight
Pbfree Code :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm
Capacitance :
220pF