SA051C102KAA-LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SA051C102KAA-LF
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Voltage - Rated :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SpinGuard® SA
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm
Package / Case :
Axial
Length :
2.9972mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Datasheets
SA051C102KAA-LF
KYOCERA AVX SA051C102KAA-LF
SpinGuard® SA 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm -55°C~125°C Through Hole Axial
SA051C102KAA-LF Overview
A program's size/dimension is 0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
SA051C102KAA-LF Features
a size/dimension of 0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm