S9S08DN16F2CLF
Mfr.Part #
S9S08DN16F2CLF
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
48-LQFP
Description
8-BIT MCU, S08 CORE, 16KB FLASH,
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Package / Case :
48-LQFP
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
7mm
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Surface Mount :
yes
Core Size :
8-Bit
EEPROM Size :
512 x 8
Number of I/O :
25
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Data Converter :
A/D 10x12b
DMA Channels :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Width :
7mm
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Speed :
40MHz
Number of Terminations :
48
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Clock Frequency :
16MHz