S6E2C4AJ0AGV2000A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S6E2C4AJ0AGV2000A
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
176-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 176LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, CSIO, EBI/EMI, I2C, LINbus, SD, SPI, UART/USART
Oscillator Type :
Internal
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
200MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Program Memory Type :
Flash
Core Size :
32-Bit
Package / Case :
176-LQFP
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converter :
A/D 32x12b; D/A 2x12b
Pbfree Code :
yes
Number of I/O :
152
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
23 Weeks
Program Memory Size :
2MB 2M x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
RAM Size :
256K x 8
Series :
FM4 S6E2C4
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4F
HTS Code :
Peripherals :
DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA