S6E2C48L0AGL2000A
Mfr.Part #
S6E2C48L0AGL2000A
Package / Case
216-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 216LQFP
ARM® Cortex®-M4F
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of I/O :
190
Factory Lead Time :
23 Weeks
Package / Case :
216-LQFP
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Oscillator Type :
Internal
Data Converter :
A/D 32x12b; D/A 2x12b
Series :
FM4 S6E2C4
Packaging :
Tray
Published :
Peripherals :
DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
RAM Size :
128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Speed :
200MHz
Program Memory Size :
1MB 1M x 8
Core Size :
32-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Connectivity :
CANbus, CSIO, EBI/EMI, I2C, LINbus, SD, SPI, UART/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
S6E2C48L0AGL2000A
Infineon Technologies S6E2C48L0AGL2000A
Microcontrollers Infineon Technologies S6E2C48L0AGL2000A Overview
S6E2C48L0AGL2000A Features
  • 32-bit ARM Cortex-M4 core, capable of reaching speeds up to 200 MHz.