S34B-PHDSS(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S34B-PHDSS(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER R/A 34POS 2MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
34
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Header
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Gender :
Male
Housing Color :
Natural
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Material :
COPPER ALLOY
Additional Feature :
SIDE ENTRY, LOW PROFILE
JESD-609 Code :
e3
Mixed Contacts :
No
Number of Positions Loaded :
All
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Type :
Male Pin
UL Flammability Code :
94V-0
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Shape :
Square
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
Housing Material :
Nylon
Number of Rows :
2
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Fastening Type :
Detent Lock
Filter Feature :
No
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
2mm
Voltage - Rated :
250V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Series :
PHD
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.114 2.90mm
IEC Conformance :
Pbfree Code :
yes
Published :
DIN Conformance :
JST S34B-PHDSS(LF)(SN)
PHD Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 34-Position Board to Cable/Wire 0.197 5.00mm Height
S34B-PHDSS(LF)(SN) Overview
S34B-PHDSS(LF)(SN) Features
PHD series
S34B-PHDSS(LF)(SN) Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
S34B-PHDSS(LF)(SN) Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
S34B-PHDSS JST 2,772 CONN HEADER R/A 34POS 2MM