S2008VS3
Mfr.Part #
S2008VS3
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
SCR 200V 8A TO251
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Number of Elements :
1
Voltage - Rated DC :
200V
Package / Case :
Configuration :
Single
Current Rating :
5.1A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Trigger Device Type :
SCR
Terminal Position :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Pin Count :
3
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
800mV
Leakage Current (Max) :
0.25mA
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
100 A
Current - Hold (Ih) (Max) :
8mA
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
RMS Current (Irms) :
8A
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Qualification Status :
Not Qualified
RMS On-state Current-Max :
8A
Published :
Voltage - Off State :
200V
Case Connection :
ANODE
SCR Type :
Sensitive Gate
Number of Terminations :
3
Hold Current :
8mA