S12B-PASK-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S12B-PASK-2
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Color :
Natural
Number of Rows :
1
Contact Shape :
Square
UL Flammability Code :
94V-0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Filter Feature :
No
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Fastening Type :
Locking Ramp
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Insulation Height :
0.256 6.50mm
Termination :
Kinked Pin, Solder
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Tin-Lead
Voltage - Rated :
250V
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Housing Material :
Nylon
Pbfree Code :
HTS Code :
Terminal Pitch :
2mm
Contact Length - Mating :
0.126 3.20mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Published :
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Housing Color :
White
Current Rating (Amps) :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Series :
PA
MIL Conformance :
Number of Positions :
12
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Board Guide
Datasheets
S12B-PASK-2
PA Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Tin-Lead Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 12-Position Board to Cable/Wire 0.256 6.50mm Height