RVA0E221MNG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RVA0E221MNG
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
2.5V
HTS Code :
Depth :
4.3mm
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
4.1 mm
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Published :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dissipation Factor :
0.12 %
Ripple Current :
2.6A
JESD-609 Code :
e3
Voltage :
2.5V
Leakage Current :
700µA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
220μF
Termination :
SMD/SMT
Series :
FPCAP, VA
Type :
Polymer
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Height :
2.8mm
Lead Pitch :
4.1mm
Life (Hours) :
1000 hours
Mount :
PCB, Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Case Code (Metric) :
Datasheets
RVA0E221MNG
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RVA0E221MNG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:2917 (7343 Metric), Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:2.5V, Type:Polymer, RVA0E221MNG pinout, RVA0E221MNG datasheet PDF, RVA0E221MNG amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RVA0E221MNG ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon RVA0E221MNG
220μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.118 3.00mm Tape & Reel (TR) 18mOhm FPCAP, VA Surface Mount Polymer General Purpose