RUA331M1VBK-1620S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RUA331M1VBK-1620S
Manufacturer
SURGE
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Stock
450
In Stock :
450
Manufacturer :
SURGE
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package :
Bag
Surface Mount Land Size :
Ripple Current @ Low Frequency :
755 mA @ 120 Hz
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C
Product Status :
Active
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 130°C
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Capacitance :
330 µF
Ratings :
Series :
RUA
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
35 V
Datasheets
RUA331M1VBK-1620S
SURGE RUA331M1VBK-1620S
RUA 330 μF Capacitor ±20% Through Hole 0.630" Dia (16.00mm) -40°C ~ 130°C Polar Radial, Can