RR3P-ULAC24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR3P-ULAC24V
Manufacturer
IDEC
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operating Temperature :
-25°C~40°C
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Operate Time :
25ms
Must Release Voltage :
7.2VAC
Contact Material :
Silver (Ag)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Series :
RR
Must Operate Voltage :
19.2VAC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Coil Resistance :
79Ohm
Coil Type :
Non Latching
Contact Rating (Current) :
10A
Packaging :
Bulk
Switching Voltage :
240VAC 30VDC -Max
Mounting Type :
Socketable
Coil Voltage :
24VAC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Coil Current :
105mA