RR3P-UAC240V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR3P-UAC240V
Manufacturer
IDEC
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Resistance :
8.33kOhm
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current) :
10A
Coil Voltage :
240VAC
Operating Temperature :
-25°C~40°C
Contact Material :
Silver (Ag)
Coil Current :
10.5mA
Series :
RR
Must Operate Voltage :
192VAC
Operate Time :
25ms
Coil Type :
Non Latching
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Must Release Voltage :
72VAC
Switching Voltage :
240VAC 30VDC -Max
Mounting Type :
Socketable
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)