RPER71H105K2M1C60A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPER71H105K2M1C60A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead/Base Style :
Kinked
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
X7R
Pbfree Code :
yes
Series :
RPE
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Depth :
3.15mm
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
5mm
HTS Code :
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.217Lx0.124W 5.50mmx3.15mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Composition :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Capacitance :
1μF
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Murata Electronics RPER71H105K2M1C60A
RPE 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.124W 5.50mmx3.15mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPER71H105K2M1C60A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.217Lx0.124W 5.50mmx3.15mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
RPER71H105K2M1C60A Features
a size/dimension of 0.217Lx0.124W 5.50mmx3.15mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V