RPER71E225K3M1C07A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPER71E225K3M1C07A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Pitch :
5mm
JESD-609 Code :
e2
Height Seated (Max) :
0.248 6.30mm
ECCN Code :
EAR99
Lead/Base Style :
Kinked
Voltage - Rated DC :
25V
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Size Code :
Size / Dimension :
0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
2.2μF
Mounting Type :
Through Hole
Multilayer :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±10%
Series :
RPE
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3.15mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics RPER71E225K3M1C07A
RPE 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RPER71E225K3M1C07A Overview
A program's size/dimension is 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5mm.
RPER71E225K3M1C07A Features
a size/dimension of 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V