ROX05SJ4K7
Mfr.Part #
ROX05SJ4K7
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 4.7K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Axial
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Series :
ROX, Neohm
2
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Flameproof
Tolerance :
±5%
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.138Diax0.394L 3.50mmx10.00mm
Resistance :
4.7kOhm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Diameter :
0.54 mm
Datasheets
ROX05SJ4K7
TE Connectivity AMP Connectors ROX05SJ4K7
FIXED RESISTOR, 4.7kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Oxide Film,