ROX05SJ390R
Mfr.Part #
ROX05SJ390R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 390 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Size / Dimension :
0.138Diax0.394L 3.50mmx10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Metal Oxide Film
Surface Mount :
No
Series :
ROX, Neohm
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
390ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Flameproof
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Diameter :
0.54 mm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
ROX05SJ390R
TE Connectivity AMP Connectors ROX05SJ390R
FIXED RESISTOR, 390Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Oxide Film,