ROX05SJ12R
Mfr.Part #
ROX05SJ12R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 12 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Series :
ROX, Neohm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
12Ohm
Lead Diameter :
0.54 mm
Composition :
Metal Oxide Film
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.138Diax0.394L 3.50mmx10.00mm
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Construction :
Flameproof
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
ROX05SJ12R
TE Connectivity AMP Connectors ROX05SJ12R
FIXED RESISTOR, 12Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Oxide Film,