RNS1A101MDN1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNS1A101MDN1
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 10V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Dielectric Material :
Aluminum
Ripple Current @ Low Frequency :
390mA @ 120Hz
Lead Pitch :
3.5052mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
150μA
HTS Code :
Length :
11.5mm
Type :
Polymer
Series :
FPCAP, RNS
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Pitch :
3.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.9A @ 100kHz
Capacitance :
100μF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current :
3.9A
Polarity :
Polar
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Box
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
Radial
Diameter :
8mm
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.07 %
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
±20%