RMC34SAAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMC34SAAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Number of Rows :
1
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Insulation Color :
Green
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
3A
Style :
Board to Board
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Header, Breakaway
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Number of Positions :
34
Contact Shape :
Square
Datasheets
RMC34SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 34-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height