RMC14SAAN
Mfr.Part #
RMC14SAAN
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions :
14
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
RMC14SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 14-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height