RMC12SAAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMC12SAAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insulation Color :
Green
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Type :
Male Pin
Shrouding :
Unshrouded
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
1
Number of Positions :
12
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Header, Breakaway
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Style :
Board to Board
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
RMC12SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 12-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height