RM7035C-600L-D004
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM7035C-600L-D004
Manufacturer
Microchip Technology
Description
RISC MICROPROCESSOR PB FREE
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microprocessors
Operating Temperature :
RAM Controllers :
DDR, SDRAM
Core Processor :
SATA :
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 64-Bit
USB :
Security Features :
Speed :
600MHz
Package :
Tray
Graphics Acceleration :
Packaging :
Tray
Co-Processors/DSP :
Ethernet :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - I/O :
2.5V 3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Status :
Active
Series :
Display & Interface Controllers :
Base Product Number :
RM7035
Additional Interfaces :
PCI
Datasheets
RM7035C-600L-D004
- Microprocessor - Series
RM7035C-600L-D004 Overview
High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 64-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around -. The - series contains it. A - processor powers this CPU. DDR, SDRAM RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has PCI interfaces to serve you better. I/O is run at 2.5V 3.3V on this CPU.