RM262-010-451-2900
Mfr.Part #
RM262-010-451-2900
Manufacturer
AirBorn
Description
.075 HIGH DENSITY RECTANGULAR CO
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Pitch :
0.075 (1.91mm)
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Material Flammability Rating :
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Features :
Mating Guide, Mounting Flange
Turck
Termination :
Solder
Contact Layout, Typical :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Style :
Current Rating (Amps) :
3A
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Series :
RM
Number of Columns :
5
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Connector Usage :
Brand :
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
Color :
Product Category :
Voltage Rating :
Product Status :
Active
Tradename :
R Series
RM Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold - - 10 Positions Pitch: 0.075 (1.91mm) -65°C ~ 125°C Through Hole, Right Angle