RM12Z43D28
Mfr.Part #
RM12Z43D28
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PIN 12-14AWG GOLD SOLDER
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Multi Purpose
Factory Lead Time :
15 Weeks
Pin or Socket :
Pin
Gender :
Male
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Contact Finish Thickness :
29.5μin 0.75μm
Contact Termination :
Solder
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge :
12-14 AWG
Series :
Trim Trio® RM/RC
Mount :
CABLE
Number of Pins :
12
Current Rating :
15A
Wire/Cable Gauge :
12 AWG