RL01-R12PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL01-R12PE
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 12P 0.031 GOLD SMD R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions :
12
Contact Finish - Mating :
Gold
Lead Free :
Lead Free
Pitch :
787.4μm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Contact Type :
Center Strip Contact
Series :
RL01/RL01S/RL02S
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Tray
Insulation Height :
0.114 2.90mm
Style :
Board to Cable/Wire
Fastening Type :
Friction Lock
Feature :
Board Guide, Shielded
Mount :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Termination :
Solder
Datasheets
RL01-R12PE
JAE Electronics RL01-R12PE
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount, Right Angle Tray Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 12 Positions Center Strip Contact