RK73B1ERTTP361G
Mfr.Part #
RK73B1ERTTP361G
Description
RES 360 OHM 2% 1/10W 0402
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
75V
Surface Mount :
yes
Series :
RK73-RT
Resistance :
360Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RK73B1ERTTP361G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1ERTTP361G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 360Ohm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C