RK73B1ERTTP1R8J
Mfr.Part #
RK73B1ERTTP1R8J
Description
RES 1.8 OHM 5% 1/10W 0402
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
0402 (1005 Metric)
Series :
RK73-RT
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
75V
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
1.8Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RK73B1ERTTP1R8J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1ERTTP1R8J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 1.8Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C