RHT1A221MDN1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RHT1A221MDN1
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 10V T/H
Stock
527
In Stock :
527
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
8mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Voltage - Rated DC :
10V
Packing Method :
Box
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm
Ripple Current :
3.95A
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
220μF
Pbfree Code :
yes
Published :
2009
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
3.95A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Series :
FPCAP, RHT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Polarity :
Polar
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
1000 hours
Factory Lead Time :
18 Weeks
Dielectric Material :
Aluminum
Lead Pitch :
3.5052mm
Package / Case :
Radial, Can
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
395mA @ 120Hz
Leakage Current :
440μA
Type :
Polymer
Dissipation Factor :
0.12 %
Height :
11.5mm