RHC2512FT330R
Mfr.Part #
RHC2512FT330R
Description
RES 330 OHM 1% 2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
2W
Resistance :
330Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Series :
RHC
Composition :
Thick Film
Height :
711.2μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RHC2512FT330R
Stackpole Electronics, Inc. RHC2512FT330R
FIXED RESISTOR RHC Series, Thick Film, 330Ohm, ±1%, -55°C~155°C