RFD16N05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RFD16N05
Manufacturer
Harris Corporation
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 50V 16A IPAK
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
Harris Corporation
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
47m Ω @ 16A, 10V
Packaging :
Tube
Case Connection :
DRAIN
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
80nC @ 20V
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Transistor Element Material :
SILICON
Drain to Source Breakdown Voltage :
50V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Transistor Application :
SWITCHING
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current Rating :
16A
Vgs (Max) :
±20V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Rise Time :
30ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
900pF @ 25V
FET Type :
N-Channel
Terminal Form :
Gull wing
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
45A
Package / Case :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Drain-source On Resistance-Max :
0.056Ohm
Power Dissipation :
72W
Power Dissipation-Max :
72W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A Tc
Continuous Drain Current (ID) :
16A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Elements :
1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Turn-Off Delay Time :
55 ns
Fall Time (Typ) :
30 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA