RFC0807BV-125KE
Mfr.Part #
RFC0807BV-125KE
Description
FIXED INDUCTOR 1200UH SMD
Stock
80
In Stock :
80
Height - Seated (Max) :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
250 mA
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.346" Dia (8.80mm)
Current - Saturation (Isat) :
660mA
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Inductance :
1.2 mH
DC Resistance (DCR) :
4.1Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
1.7MHz
Datasheets
RFC0807BV-125KE
COILCRAFT RFC0807BV-125KE
RFC0807BV-125KE datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD