RFC0807BV-104KE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RFC0807BV-104KE
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED INDUCTOR 100UH SMD
Stock
93
In Stock :
93
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2.34A
Supplier Device Package :
Radial, Vertical Cylinder
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
AEC-Q200
DC Resistance (DCR) :
440mOhm Max
Type :
Wirewound
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
7.1MHz
Current Rating (Amps) :
750 mA
Package / Case :
Product Status :
Active
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±10%
Package :
Strip
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Features :
Size / Dimension :
0.346" Dia (8.80mm)
Inductance :
100 µH
Height - Seated (Max) :
0.295" (7.50mm)
Series :
RFC0807BV
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Datasheets
RFC0807BV-104KE
COILCRAFT RFC0807BV-104KE
RFC0807BV-104KE datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD