RF292DJB
Mfr.Part #
RF292DJB
Description
CONN 2.92MM J COMP MNT
Stock
15
In Stock :
15
Cable Group :
Gender :
MALE/FEMALE
Contact Termination :
Compression
Body Orientation :
Straight
Polarity :
Standard
Connector Type :
Jack, Female Socket
Voltage Rating :
250 V
Frequency - Max :
40 GHz
Connector Style :
2.92mm
Termination Method :
JACK SCREW
Cable Type :
Mounting Style :
Flange Mount
Termination Style :
Compression
RF Series :
2.92 mm
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Impedance :
50Ohm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Plating :
Center Contact Plating :
Mounting Type :
Panel Mount
Product :
Connectors
Shield Termination :
Screw
Datasheets
RF292DJB
Bulgin RF292DJB
Jack, Female Socket Threaded 50Ohm 2.92mm Compression 1 Port Polyetherimide (PEI) -55°C ~ 125°C