RF292A2JCCADGA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF292A2JCCADGA
Manufacturer
Bulgin
Description
CONN 2.92MM J FLNG MNT 2HOLE
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Cable Group :
Orientation :
Straight
Body Material :
Stainless Steel
Voltage Rating :
250 V
Center Contact Plating :
Shield Termination :
Solder
Product Status :
Active
Insertion Loss :
Includes :
Connector Type :
Jack, Female Socket
Fastening Type :
Threaded
Impedance :
50Ohm
Contact Termination :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Dielectric Material :
Polyetherimide (PEI)
Ingress Protection :
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Frequency - Max :
40 GHz
Features :
Extended Insulation
Number of Ports :
1
Base Product Number :
RF292
Body Finish :
Package :
Bulk
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Connector Style :
2.92mm
Series :
Mounting Feature :
Flange
Mating Cycles :
500
Datasheets
RF292A2JCCADGA
Bulgin RF292A2JCCADGA
Jack, Female Socket Threaded 50Ohm 2.92mm Solder 1 Port Polyetherimide (PEI) -40°C ~ 85°C