RF292DJA
Mfr.Part #
RF292DJA
Description
CONN 2.92MM J COMP MNT
Shield Termination :
Screw
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Termination :
Compression
Series :
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating :
250 V
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Impedance :
50Ohm
Body Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Connector Type :
Jack, Female Socket
Frequency - Max :
40 GHz
Connector Style :
2.92mm
Datasheets
RF292DJA
Bulgin RF292DJA
Jack, Female Socket Threaded 50Ohm 2.92mm Compression 1 Port Polyetherimide (PEI) -55°C ~ 125°C