RF292CPD
Mfr.Part #
RF292CPD
Description
CONN 2.92MM P END LNCH
Impedance :
50Ohm
Housing Color :
Gold
BERYLLIUM COPPER
Subcategory :
RF Interconnects
Connector Style :
2.92mm
RF292
Mounting Style :
Edge Launch
Ingress Protection :
Mounting Type :
Board Edge, End Launch
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pin
Center Contact Plating :
Voltage Rating :
250 V
Contact Termination :
Solder
Frequency - Max :
40 GHz
Product Type :
RF Connectors / Coaxial Connectors
Packaging :
Bulk
Shield Termination :
Solder
Product Category :
Features :
Brand :
Body Material :
Brass
Body Finish :
Gold
Insertion Loss :
Datasheets
RF292CPD
Bulgin RF292CPD
Plug, Male Pin Threaded 50Ohm Bulk 2.92mm Solder 1 Port Polyetherimide (PEI) -40°C ~ 85°C