RF292CPC
Mfr.Part #
RF292CPC
Description
CONN 2.92MM P END LNCH
Housing Color :
Gold
Mounting Type :
Board Edge, End Launch
Product Type :
RF Connectors / Coaxial Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pin
Insertion Loss :
Packaging :
Bulk
Body Finish :
Gold
Cable Group :
Shield Termination :
Solder
Product Status :
Active
Mounting Style :
Edge Launch
Connector Style :
2.92mm
Body Material :
Brass
Product Category :
Includes :
Contact Termination :
Solder
Impedance :
50Ohm
Series :
Mounting Feature :
Brand :
Base Product Number :
RF292
Subcategory :
RF Interconnects
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Frequency - Max :
40 GHz
Voltage Rating :
250 V
Datasheets
RF292CPC
Bulgin RF292CPC
Plug, Male Pin Threaded 50Ohm Bulk 2.92mm Solder 1 Port Polyetherimide (PEI) -40°C ~ 85°C