RF292CPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF292CPB
Manufacturer
Bulgin
Description
CONN 2.92MM P END LNCH
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Body Finish :
Gold
Product Status :
Active
Center Contact Plating :
Product Category :
RF Connectors / Coaxial Connectors
Features :
Includes :
Connector Style :
2.92mm
Package :
Bulk
Mating Cycles :
500
Ingress Protection :
Series :
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Male Pin
Frequency - Max :
40 GHz
Impedance :
50Ohm
Number of Ports :
1
Packaging :
Bulk
Base Product Number :
RF292
Product Type :
Subcategory :
RF Interconnects
Cable Group :
Shield Termination :
Solder
Insertion Loss :
Body Material :
Brass
Contact Termination :
Solder
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Housing Color :
Gold
Mounting Type :
Board Edge, End Launch
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Voltage Rating :
250 V
Brand :
Dielectric Material :
Polyetherimide (PEI)
Mounting Feature :
Datasheets
RF292CPB
Bulgin RF292CPB
Plug, Male Pin Threaded 50Ohm Bulk 2.92mm Solder 1 Port Polyetherimide (PEI) -40°C ~ 85°C