RF292APG
Mfr.Part #
RF292APG
Description
CONN 2.92MM P FOR CABLES
Stock
25
In Stock :
25
Impedance :
50Ohm
Center Contact Plating :
Termination Method :
Plug In
Voltage Rating :
250 V
Operating Temperature :
-65°C ~ 165°C
500
Body Orientation :
Stainless Steel
Gender :
MALE/FEMALE
Body Finish :
Contact Plating :
Connector Style :
2.92mm
Features :
Connector Type :
Plug, Male Pin
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Ports :
1
Contact Material :
Frequency - Max :
40 GHz
Ingress Protection :
Datasheets
RF292APG
Bulgin RF292APG
Plug, Male Pin Threaded 50Ohm 2.92mm Solder 1 Port Polyetherimide (PEI) -65°C ~ 165°C